Zapraszamy do uczestnictwa w XI Kongresie Technologii Chemicznej
Jubileusz 90 urodzin Profesora Zbigniewa Galusa

Prof. dr hab. Grażyna Stochel

 

Profesor Grażyna Stochel swoją karierę naukową związała z Uniwersytetem Jagiellońskim. Staże podoktorskie odbyła w RFN (Uniwersytet Goethego we Frankfurcie nad Menem) oraz uniwersytetach we Włoszech (Ferrara, Padwa i Bolonia). Jako stypendystka Fundacji Aleksandra von Humboldta prowadziła badania w uniwersytetach we Frankfurcie nad Menem, Witten-Herdecke,   Regensburgu i Erlangen-Nürnberg).Przez wiele lat była profesorem wizytującym w Uniwersytecie i Instytucie CNRS w Orleanie we Francji. Jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk oraz członkiem Academia Europaea.

Zainteresowania badawcze Profesor Grażyny Stochel dotyczą interdyscyplinarnych zagadnień z obszarów chemii koordynacyjnej, bionieorganicznej, fotochemii, niekonwencjonalnych technik badania mechanizmów reakcji czy zaawansowanych materiałów do wykorzystania w innowacyjnych strategiach medycznych i środowiskowych. Dorobek naukowy Profesor obejmuje ok. 300 publikacji, współautorstwo i/lub współredakcję książek i podręczników oraz licznych prezentacji naukowych. Jest współautorem kilkunastu patentów międzynarodowych. Należy do grona najczęściej cytowanych na świecie naukowców (TOP 2%, ranking opracowany przez Elsevier i Uniwersytet Stanforda, lata 2020-2023).

Profesor kierowała jak i brała udział w realizacji kilkudziesięciu grantów badawczych krajowych i międzynarodowych oraz była przedstawicielem Polski w trzech europejskich programach COST z zakresu nauk chemicznych i nauk o życiu. Od wielu lat kieruje pracą Zespołu Fizykochemii Koordynacyjnej i Bionieorganicznej oraz Wydziałowej Pracowni Fotolizy Błyskowej na Wydziale Chemii UJ. Wypromowała 28 doktorów w obszarze chemii koordynacyjnej i bionieorganicznej. W kierowanych przez nią laboratoriach staże i wizyty naukowe odbyło wielu młodych ale i doświadczonych naukowców z krajowych i zagranicznych ośrodków naukowych. Szczególnie intensywna współpraca dotyczyła grup badawczch z Uniwersytetów we Frankfurcie, Regensburgu, Erlangen-Nürnberg, Utrechcie, Orleanie, Nancy, Ferrarze, Bolonii, Coimbrze, Barcelonie, Debreczynie, Saragossie. Profesor jest/była członkiem wielu Komitetów Naukowych oraz współorganizatorem licznych międzynarodowych i krajowych konferencji, w tym: International Committee of Symposia on Photochemistry and Photophysics of Coordination Compounds (ISPPCC, 1995-2015), International Stirring Committee of Central European Conferences “Chemistry towards Biology” (CTB, od 2001-), Inorganic Reaction Mechanisms Group of the Royal Society of Chemistry (1995-2012), Stirring Committee European Colloquium on Inorganic Reaction Mechanisms (ECIRM, od 2013-); Molecules and Light (od 2011-), Ogólnopolskie Forum Chemii Nieorganicznej (od 2012-). Jest/była członkiem Rad Naukowych Instytutów PAN: Chemii Bioorganicznej; Katalizy i Fizykochemii Powierzchni oraz Chemii Fizycznej. Przez osiem lat była członkiem International Advisory Board Coimbra Chemistry Centre w Portugalii. Była współinicjatorką i członkiem Rady Naukowej Krakowskiego Konsorcjum Naukowego „Materia-Energia-Przyszłość” zrzeszającego pięć instytucji naukowych (w tym Wydział Chemii UJ), które uzyskało status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW). Zainicjowała i współtworzyła polsko-francuskie studia z chemii biologiczne oraz międzyinstytutowe, interdyscyplinarne studia doktoranckie z pogranicza nauk ścisłych i medycznych. Uczestniczyła w pracach sieci European Chemistry Thematic Network (ECTN), a także w pracach zespołu ekspertów Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej.

Powierzano Jej różne funkcje w macierzystej Uczelni oraz  gremiach krajowych i zagranicznych. Między innymi została wybrana do pierwszej Rady Uczelni Uniwersytetu Jagiellońskiego, była członkiem Senatu UJ (pięciokrotnie), Dziekanem Wydziału Chemii UJ (dwukrotnie) a wcześniej prodziekanem tego wydziału (dwukrotnie). Na arenie krajowej została wybrana do Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, (2016-2019), a następnie do Rady Doskonałości Naukowej (2019-2023 i 2024-2027). W 2019 roku została wybrana na członka Prezydium Komitetu Chemii PAN a w 2022r. członka Prezydium Krakowskiego Oddziału PAN. W maju tego roku została wiceprzewodniczącą Komitetu Chemii PAN.

Za swoją pracę naukową i organizacyjną prof. Grażyna Stochel otrzymała wiele nagród i wyróżnień, między innymi: nagrodę oddziału Inorganic Reaction Mechanizm Group of the Royal Society of Chemistry; prestiżową Nagrodę Rektora UJ „Laur Jagielloński” za wybitne osiągnięcia naukowe; nagrody   Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz  indywidualne i zespołowe nagrody Rektora UJ. W 2012 roku otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej. Została również uhonorowana prestiżowymi wykładami i medalami przez różne jednostki i stowarzyszenia naukowe : „De Chimie Gedanensi Bene Meritus (Uniwersytet w Gdańsku), Medal „Sapienti Sat” Stowarzyszenia im. J. Śniadeckiego, K.Olszewskiego i Z.Wróblewskiego, wykład im. Profesora Antoniego Basińskiego (Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu) oraz Medal „Scientiae et Tempori Futuro” w uznaniu zaangażowania w powstanie nowej siedziby Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.  W 2022 r. została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.