Wycieczki

 

Opłaty w formie gotówkowej będzie można dokonać w Biurze Zjazdu w dniu rozpoczęcia konferencji.

 

"Chopin dla dorosłych” - wycieczka do Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni
(https://szafarnia.art.pl/)

 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni powstał dla upamiętnienia pobytu w latach 1824 oraz 1825 młodego Fryderyka Chopina. Jako nastolatek Kompozytor przebywał tam na wakacjach, a spędzony czas i miejsce miały wpływ na jego twórczość. W dzisiejszych czasach w obiekcie odbywają się koncerty, wystawy a także warsztaty dla melomanów i artystów. Ośrodek Chopinowski mieści się w dworku wybudowanym w XIX w. Położony jest w otoczeniu pradoliny rzeki Drwęcy.

W trakcie wycieczki poznamy kompozytora z  prywatnej, mniej znanej strony oraz  przyjrzymy się towarzyskiemu życiu salonowych elit. Wszystko to przy dźwiękach muzyki na żywo. Następnie zaplanowany jest pokaz krótkiego filmu o pobycie Chopina w Ośrodku oraz zwiedzanie muzeum i ogrodu. Dzięki temu będzie można przenieść się do czasów młodości Fryderyka Chopina oraz zwiedzić korytarze, którymi spacerował sam kompozytor. Zwiedzanie Szafarni zakończy się chwilą relaksu w kawiarni artystycznej w zabytkowych piwnicach dworku, gdzie będzie można delektować się kawą i ciastem. 

Czas zwiedzania: 2h; czas dojazdu: 2h (w obie strony).

Autokar - parking AULA UMK, zbiórka godz.13:15

Minimalna liczba uczestników, aby wycieczka mogła się odbyć w danym terminie: 40 osób.

Terminy zwiedzania:

•    20.09.2023r. godz. 13:30-17:30 (język polski)
 

Cena: 55 zł/os.

 


Wycieczka na zamek w Golubiu-Dobrzyniu, wizyta w pracowni zielarskiej Anny Wazówny, zabawy strzeleckie na wzgórzu zamkowym
(https://zamekgolub.pl/)

Zapraszamy do Golubia-Dobrzynia. Majestatyczny zamek, położony na wzgórzu, z którego rozciąga się piękny widok na okolicę i dolinę rzeki Drwęcy, odkrywa przed odwiedzającymi swoje tajemnice. Istniejący już od VIII w. gród obronny, został zdobyty przez Krzyżaków w XIII w., potem jego właścicielami byli również biskupi i rycerze polscy. Jednak przez długie lata była to graniczna, obronna twierdza krzyżacka. Czasy świetności zamku to wiek XVII, gdy rządziła w Golubiu Anna Wazówna, siostra króla Zygmunta III Wazy. Anna Wazówna piastowała urzędy starosty brodnickiego i golubskiego. Ta wszechstronnie wykształcona kobieta, władająca kilkoma językami, rozwijała w Golubiu swoje liczne pasje, a przede wszystkim interesowało ją zielarstwo i to za jej przyczyną powstała na zamku pracownia zielarska. Z inicjatywy Anny Wazówny gotycki golubski zamek został przebudowany i ozdobiony attyką, stając się reprezentacyjną rezydencją królewny. Dalsze dzieje nie były już tak łaskawe dla golubskiego zamku. Po licznych zawieruchach wojennych był on wielokrotnie niszczony. Jednak w XX wieku, za sprawą wielu pasjonatów historii, przywrócono mu dawną świetność i dziś możemy podziwiać efekt tych prac. Goście odwiedzający zamek w Golubiu są zawsze serdecznie witani, po staropolsku – miodem. Zwiedzający mogą poznać historię zamku, a w pracowni, nad którą czuwa duch Anny Wazówny, odkryć tajemnice ziołolecznictwa. Najodważniejsi mogą spróbować swoich sił w potyczkach strzeleckich.

Czas zwiedzania: 2h; czas dojazdu: 2h (w obie strony). 

Autokar – parking AULA UMK

Minimalna liczba uczestników, aby wycieczka mogła się odbyć w danym terminie: 40 osób. 

Terminy:

•    21.09.2023r. godz. 9.00-13.00 (przewodnik w języku polskim) - zbiórka godz. 8:45


 

Cena: 90 zł/os.

 


Fort IV - wieczorne zwiedzanie z pochodniami
(https://www.fort.torun.pl/)

Fort IV Twierdzy Toruń jest doskonale zachowanym obiektem fortu artyleryjskiego zbudowanego w latach 1878-1884 według projektu von Biehlera. Jest jednym z 15 pruskich fortów wzniesionych w Toruniu w XIX wieku. Podobnych fortów na terenie II Rzeszy wybudowano około 90. Pierwotnie Fort ten nosił nazwę Fort II Ludwig Yorck von Wartenburg. Obiekt był przygotowany do tak zwanej obrony okrężnej i miał zapewniać warunki bytowania dla pełnej 800-osobowej etatowej załogi przez okres do trzech miesięcy. Dzięki wyjątkowej atmosferze można przenieść się w czasie do wieku pary i elektryczności. Zobaczyć tu można zachowane elementy wyposażenia twierdzy, np. pancerce stanowiska obserwacyjne piechoty i artylerii. Trasa zwiedzania wiedzie poprzez część koszarową podziemnymi tunelami do części bojowej, w której można zobaczyć stanowiska ochrony dna fosy oraz własnoręcznie obrócić 200 kilogramową kopułą. Historię Fortu IV przybliży przewodnik ubrany w tradycyjny mundur pruski. 

Czas zwiedzania: 1h; czas dojazdu: 30 minut (w obie strony). 

Autokar – parking AULA UMK

Minimalna liczba uczestników, aby wycieczka mogła się odbyć w danym terminie: 30 osób.

Terminy zwiedzania:

•    19.09.2023r. godz. 19:45-21:15 (przewodnik w języku polskim) - zbiórka godz. 19:30
•    21.09.2023r. godz. 19:45-21:15 (przewodnik w języku polskim) - zbiórka godz. 19:30
 

Cena: 30 zł/os.

 


Zwiedzanie Torunia z przewodnikiem
(https://zwiedzajtorun.pl/)

Zapraszamy na dwugodzinną wycieczkę po toruńskiej Starówce, pachnącej piernikami. To tu urodził się wielki astronom, Mikołaj Kopernik, twórca  heliocentrycznego układu planetarnego. Razem z przewodnikiem przejdziemy się po gotyckim Starym Mieście wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Toruniu można podziwiać zabytki gotyckiej architektury, takie jak: zamek krzyżacki, katedrę św. Jana z zegarem flisaczym, Ratusz Staromiejski i domy mieszczańskie. W czasie spaceru zobaczymy również: bramę klasztorną, krzywą wieżę, Dom Mikołaja Kopernika, bramę żeglarską oraz fontannę flisak, pomnik Mikołaja Kopernika, Dwór Artusa z piernikową aleją gwiazd i kamienicę pod Gwiazdą. Każdy będzie miał poczucie, że przeniósł się w czasy, kiedy to Toruń był jednym z najważniejszych ośrodków handlu w Europie, gdzie tętniło życie kupieckie.

Czas zwiedzania: 2 h. 

Zbiórka: pomnik Mikołaja Kopernika, ul. Rynek Staromiejski

Terminy (liczba miejsc ograniczona):

•    19.09.2023r. godz. 15.00-17.00 (przewodnik w języku polskim) - zbiórka godz. 14:45
•    20.09.2023r. godz. 15.00-17.00 (przewodnik w języku angielskim) - zbiórka godz. 14:45
•    21.09.2023r. godz. 15.00-17.00 (przewodnik w języku polskim) - zbiórka godz. 14:45
 

 

 

 


Dom Legend Toruńskich
(https://domlegend.pl/)

Dom Legend to w rzeczywistości piwnica - gotyckie podziemia kamienicy na Starym Mieście. To miejsce, które łączy interaktywne muzeum i teatr. W trakcie pokazu będzie można przenieść się w świat magicznych opowieści o historii miasta. Po sześciu instalacjach przybliżających najpopularniejsze podania związane z naszym miastem oprowadza gości przewodnik - koniecznie w stroju z epoki.

Można tu poznać m.in. opowieść o wylaniu nieczystości na głowę króla Jagiełły, historię flisaka, który uratował miasto przed plagą żab oraz poznać powody pochylenia się Krzywej Wieży. Legendy nie wystarczy usłyszeć, legendą trzeba przesiąknąć!

Czas zwiedzania: ok. 50 minut. 

Adres: ul. Szeroka 35 (wejście znajduje się pomiędzy Manufakturą Cukierków a sklepem Terranova)

Minimalna liczba uczestników, aby wycieczka mogła się odbyć w danym terminie: 25 osób. 

Terminy:

•    21.09.2023r. godz. 17.00-18.00 (pokaz w języku polskim)

 

Cena: 35 zł/os.