Wydarzenia towarzyszące

 

1. Lubelska Federacja Bardów (w skrócie Federacja, LFB)

Zespół stworzyli i tworzą laureaci najważniejszych festiwali piosenki artystycznej. Jest to więc oryginalna formacja estradowa proponująca własne rozumienie rozrywki. Występuje od maja 1999 roku. Sposobem organizacji pracy przypomina krakowską Piwnicę pod Baranami, gdzie jest wielu autorów, kompozytorów i wykonawców. Czerpie wzorce z folkloru Kresów, muzyki klasycznej; nawiązuje do ambitnych nurtów rocka i popu. Charakteryzuje się niespotykaną potęgą głosów, a także wyjątkową dbałością o stronę muzyczną i tekstową. Warte podkreślenia jest, że zarówno muzyka jak i tekst są przeważnie dziełem członków zespołu. Najważniejsze występy w charakterze gwiazdy zanotowała podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, II Festiwalu Piosenki Prawdziwej (Sopot – Opera Leśna), Olsztyńskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy poezję”. Z sukcesem koncertowała w Wiedniu, Paryżu, Nowym Jorku, Lwowie i wielokrotnie w Londynie.  Swoje płyty grupa wydaje w cyklu dwuletnim, a nagrywa (m. in.) w studio pr. III PR im. Agnieszki Osieckiej, w studio PR Kraków i studio PR Lublin. W roku 2017  grupa wzięła udział w głównym koncercie jubileuszu siedemsetlecia Lublina (obok Beaty Kozidrak, Krzysztofa i Piotra Cugowskich), tworząc libretto przedstawienia i kreując sceny zbiorowe. Wszystkie fonogramy były promowane przez PR, a większość przez TVP pod postacią rejestrowanych koncertów.
 


 

Skład:

Marek Andrzejewski - śpiew, kompozycje, teksty, gitara,    
Jan Kondrak - śpiew, kompozycje, teksty,   
Piotr Selim - śpiew, kompozycje, fortepian, instrumenty klawiszowe,  
Jola Sip - śpiew, kompozycje, teksty, 
Tomasz Deutryk - perkusja, śpiew,    
Krzysztof Nowak - gitara basowa, kompozycje,   
Katarzyna Wasilewska – skrzypce, śpiew,    
Piotr Bogutyn – gitara elektryczna.

2. Spektakl „Sztukmistrz” na podstawie powieści Isaaca Bashevisa Singera:"Sztukmistrz z Lublina" w wykonaniu Teatru ITP KUL.

Jasza Mazur - człowiek o niezwykłych zdolnościach i ogromnie popularny, po ostatnich objazdach znów wyrusza z Lublina do Warszawy, gdzie czeka na niego kobieta jego marzeń. Żonaty i otoczony innymi kochankami - przyjaciółkami postanawia porzucić dla niej te znajomości, swoją wiarę i spełnić się w miłości. Nie potrafiąc rezygnować z przyjemności plącze się w sieci żądz, obietnic i kłamstw, gdzie podejmować można tylko radykalne kroki. To one zaniosą sztukmistrza przed oczy świata, który oceni, czy można wybaczyć zadanie ran, które przecież nie mogą się zagoić.
 

Scenariusz i reżyseria - ks. Mariusz Lach SDB                                         
Muzyka - Michał Iwanek
Przygotowanie wokalne zespołu - Urszula Kasprzak-Wąsowska
Choreografia - Justyna Kazek                                                                    
Scenografia - Emilia Rusin
Kostiumy - Monika Barycka
Projekt plakatu - Marta Zbańska

Premiera - 11 XI 2021     https://itp.kul.lublin.pl

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin