Zapraszamy do uczestnictwa w XI Kongresie Technologii Chemicznej
Jubileusz 90 urodzin Profesora Zbigniewa Galusa

Warsztaty w Laboratorium Mikroskopii Korelacyjnej

 

WARSZTATY W LABORATORIUM MIKROSKOPII KORELACYJNEJ
POŁĄCZONE Z WYSTAWĄ GRAFIK „MIKROŚWIAT I KOSMOS”

Środa, 20 września 2023 r.,
godzina 10:30 – 16:00

Miejsce warsztatów: Wydział Chemii, UMK
Budynek MIC-KET Laboratoria Nauk Technicznych i Ścisłych (dawna Hala Technologiczna). 
Wejście z budynku B Wydziału Chemii

Zapraszamy Uczestników 65. Zjazdu Naukowego PTChem do odwiedzin Laboratorium Mikroskopii Korelacyjnej Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.


WARSZTATY-POKAZY

Prezentacja możliwości badawczych sprzętu mikroskopowego przeznaczonego do badań naukowych i usług dla sektora gospodarki. O możliwościach badawczych będzie można podyskutować z opiekunami pracowni oraz sprawdzić na żywo rozdzielczość i rodzaj matrycy własnego smartfona. Do dyspozycji Uczestników będą następujące techniki mikroskopowe: skaningowy mikroskop elektronowy Zeiss EVO 15, spektrometr rentgenowski z dyspersją energii Zeiss SmartEDX, mikroskop świetlny Zeiss AXIO ZOOM oraz indenter Alemnis SCO. Cechą unikalną zaprezentowanych urządzeń jest możliwość korelacji wszystkich metod.


Obraz matrycy smartfona
wykonany mikroskopem świetlnym

Wizyta w laboratorium nie wymaga umówienia.

 

WYSTAWA

Prezentacji laboratorium będzie towarzyszyła wystawa obrazów z tematyki Art of Science zatytułowania „Mikroświat i kosmos” autorstwa Grzegorza Trykowskiego. Zostaną zaprezentowane grafiki powstałe z połączenia na jednym obrazie substancji chemicznych obserwowanych w skali mikrometrycznej z obiektami kosmicznymi. 
 


Przykładowa grafika 
„Mikroświat i kosmos”

Pierwszą grupę obrazów stanowią zdjęcia z mikroskopów elektronowych, na których przedstawiono substancje obserwowane w skali mikro i nanometrycznej. W drugiej grupie obrazów zaprezentowano ciała niebieskie układu słonecznego. Zestawienie tych dwóch światów na jednym obrazie symbolicznie połączyło mikroświat z kosmosem. Ten pierwszy świat, ze względu na małe rozmiary jest niewidoczny, ten drugi choć ogromny, jest dla nas niedostępny ze względu na odległość. Połączenie obiektów z mikroświata z obiektami kosmicznymi pokazuje ich cechy, które świadczą o wspólnym pochodzeniu w ramach wszechświata.

Bezpośredni kontakt: dr Grzegorz Trykowski; e-mail: tryki@umk.pl; tel. 603-691-129