Zapraszamy do uczestnictwa w XI Kongresie Technologii Chemicznej
Jubileusz 90 urodzin Profesora Zbigniewa Galusa

Prof. dr hab. Martin Bílek

 

Martin Bílek ukończył Wydział Edukacji w Hradec Králové w zakresie nauczania chemii i fizyki, uzyskał doktorat z pedagogiki ze szczególnym uwzględnieniem dydaktyki chemii na Wydziale Edukacji Uniwersytetu Karola w Pradze oraz habilitację i inaugurację w zakresie teorii nauczania chemii na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy.


Obecnie pracuje na Wydziale Edukacji Uniwersytetu Karola, gdzie pełnił kolejno funkcje kierownika Katedry Chemii i Dydaktyki Chemii, prodziekana ds. nauki i badań oraz prodziekana ds. kształcenia ustawicznego i kształcenia na odległość. Wcześniej pracował na uniwersytetach w Czechach (Uniwersytet w Hradec Králové, Uniwersytet Jana Ewangelisty Purkyniego w Ústí nad Labem) i za granicą (NTNU Trondheim w Norwegii, Uniwersytet w Mariborze w Słowenii, Uniwersytet Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy i Uniwersytet Konštantína Filozofa w Nitrze na Słowacji). Ma ścisłe powiązania i współpracuje z wieloma polskimi wydziałami uniwersyteckimi zajmującymi się nauczaniem chemii oraz, w szerszym kontekście, nauczaniem nauk ścisłych i inżynieryjnych, a mianowicie z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie, Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetem Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetem Opolskim, Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie i innymi.


W swojej działalności zawodowej zajmuje się głównie dydaktyką chemii, a jego szersze zainteresowania zawodowe obejmują dydaktykę przedmiotów ścisłych i technicznych, metodologię poznania w ksztalczeniu chemii i nauk przyrodniczych, pedagogiczne i dyscyplinarne badania dydaktyczne, wykorzystanie ICT w edukacji chemicznej oraz inne obszary związane z edukacją i informatyką stosowaną.
Jest członkiem wielu stowarzyszeń zawodowych, rad naukowych i komitetów eksperckich, np. jest członkiem komisji ad-hoc ds. nauczycieli i dyscyplin pedagogicznych Narodowego Biura Akredytacji Szkolnictwa Wyższego Republiki Czeskiej i Słowackiej Agencji Akredytacji Szkolnictwa Wyższego, wiceprzewodniczącym Komitetu Grupy ds. Edukacji Chemicznej Czeskiego Towarzystwa Chemicznego, członkiem Rady Programowej Europejskiego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Aplikacji Multimedialnych Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, członek rad naukowych uniwersytetów i wydziałów w Czechach i na Słowacji, członek rad wydziałowych studiów doktoranckich koncentrujących się na dydaktyce chemii i dydaktyce nauk przyrodniczych, członek komitetów naukowych zagranicznych i krajowych konferencji poświęconych nauczaniu chemii i nauk przyrodniczych itp.


Jest lub był badaczem w krajowych i zagranicznych projektach badawczo-rozwojowych, np. MOST z programu Horyzon 2020, MaSciL z 7 Programu Ramowego UE, GEM z programu UE LC, kilku projektach Agencji Grantowej Republiki Czeskiej (np. Uczenie się z poglądu graficznego lub Możliwości i ograniczenia interakcji środowiska rzeczywistego i wirtualnego we wczesnej edukacji przyrodniczej) i Agencji Technologicznej Republiki Czeskiej (np. BEDOX - Ocena procedur bezpiecznego praktycznego nauczania chemii w szkołach lub DigiEnvo - Cyfrowe zasoby edukacyjne dla rozwoju kompetencji środowiskowych konsumentów), projekty mobilności Erasmus+ i inne.
Publikował w czasopismach poświęconych edukacji chemicznej/przyrodniczej i informatyce stosowanej, jest autorem kilku monografii, np. „Dydaktyka chemii - badania i nauczanie”, „W kierunku wirtualizacji szkolnych zajęć eksperymentalnych”, „Psychogenetyczne aspekty dydaktyki chemii, Interakcja środowiska rzeczywistego i wirtualnego we wczesnej edukacji: tradycja i wyzwania” oraz „Edukacja przyrodnicza w społeczeństwie informacyjnym”.


Odbył szereg międzynarodowych staży badawczych i dydaktycznych, m.in. na Uniwersytecie w Erlangen/Norymberdze i Uniwersytecie w Paderborn w Niemczech, Children's Resources International New York w Keszthely na Węgrzech, Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, Uniwersytecie Opolskim, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie w Polsce, Uniwersytecie w Siauliai na Litwie, Uniwersytecie w Jaen w Hiszpanii, National Chiayi University, Chiayi na Tajwanie i innych.
W 2020 r. został laureatem Nagrody Wilema Baura, przyznawanej przez Czeskie Towarzystwo Chemiczne za wieloletnią pracę i wkład w dziedzinie chemii.